12 דברים שאסור לפספס כשמטיילים בישראל

מדינת ישראל הינה מדינה שגודלה הינו קטן יחסית לרוב מדינות העולם, אולם היא שוכנת באזור גיאוגרפי מיוחד. המבנה הטופוגרפי שלה כולל שטחי מדבר צהובים, שפלת חוף ארוכה עם חופי ים נפלאים ואזורים הררים טובלים בירק . בין לבין זרועים עמקים ורמות, ולא בכדי אומרים שבזמן קצר יחסית ניתן לראות בה מגוון רחב של אוצרות טבע. הייחוד של ישראל נובע גם משילוב של עולם בעל עבר עשיר שכולל תקופות פרה היסטוריות, עולם עתיק, וכמובן הווה מרתק. לאזור נמשכו בני דתות רבים שהטביעו את חותמם בפינות שונות שלה. כאן נולדו היהדות והנצרות ולכאן הגיעה דת האסלאם.

להלן רשימת אתרים שמומלץ לבקר  בהם והיכולים ללמד על ההיסטוריה של המדינה.

מצדה –  אתר חשוב ומיוחד ליהודים וקשורים אליו מאורעות הרואיים של גבורה ומסירות נפש. סיפור מצדה נלמד כסיפור גבורה היסטורי מעבר לנוף המדהים שמשתקף מגובה ההר.

ירושלים: שלושת האתרים הבאים מסבירים במידה רבה את העניין של הדתות המונותיאיסטיות הגדולות בירושלים ומלמדים רבות על העבר וההיסטוריה שלה. אתר "אני ירושלים" מצליח להעביר בצורה מוחשית את הייחודיות של העיר הזאת.

הכותל המערבי– האתר החשוב והמקודש ביותר ליהדות. הוא שריד לבית המקדש שנבנה בעבר. מומלץ לשלב גם ביקור במנהרות הכותל הצמודות לו.

מסגד אל אקצה –  שנבנה על הר הבית על ידי המוסלמים ומהווה אחד מהמקומות המקודשים לאיסלאם.

כנסיית הקבר – נמצאתבעיר העתיקה בירושלים שהינה המקום המקודש ביותר לנצרות.

ים המלח ועין גדי – אזור ים המלח הינו אזור ייחודי בעולם והוא נמצא במקום הנמוך בעולם, כ 400  מטר מתחת לפני הים. המדבר, ים המלח עצמו והמינראלים הרפואיים שיש בו משמשים מוקד לתיירות מקומית ובינלאומית כולל תיירות מרפא.  שמורת עין גדי היא פנינת טבע שכוללת את נחל עין גדי ונחל ערוגות. שניהם נחלים שנשפכים לים המלח ויש בהם צמחייה וחי האופייניים להם. קיבוץ עין גדי הסמוך הינו מקום ישוב ירוק בתוך מדבר צהוב ויש בו גנים בוטניים בעלי צמחים מכל העולם. שריינו לכם סוף שבוע בים המלח מומלץ וטוב לכלול בו את כל המקומות הללו.

שמורת טבע נחל מערות– מערה בה התגלו ממצאים פרהיסטוריים שמלמדים על ההתיישבות הקדומה ביותר באזור. זוהי אחת המערות המפורסמות בעולם ולכן, הביקור בה מומלץ לכל אחד.

שמורת הטבע חוף אלמוגים באילת – מומלץ לעשות שחייה עם שנורקלים לאורך הריף או צלילה בעזרת ציוד מתאים והדרכה. כדאי לקנח במצפה התת ימי, ולמי שמעוניין, יש אפשרות לעשות שיט בסירת זכוכית או בצוללת לאורך הריף. אם כבר מגיעים לאילת אפשר לנצל את חופי הים וליהנות מצבעי ההרים בגוונים צהוב, חום ואדום.

גני הבהאים בחיפה– גנים מרהיבים של כת הבהאים. גנים אלו והמבנים הקיימים בהם מרשימים מאוד ומהווים, יחד עם האתר שליד עכו, את המרכז הדתי והמנהלי של הכת. המוצא העליון שלהם מצוי ברחוב יפה נוף עם טיילת לואי המפורסמת שלו המשקיפה אל הים ומרחבי הצפון.

מצודת האבירים בעכו – מומלץ לערוך סיור באתרים התת קרקעיים ובאתרים הצמודים לה. לעכו יש היסטוריה ארוכה והאתרים הללו קשורים לפלישת הצלבנים, לתקופת העותמאניים ולנפוליאון

גן לאומי כוכב הירדן – מצודה צלבנית אחת מכמה נוספות שממוקמת במקום נישא אל מול ירדן.  סיפורה וסיפור האחרות קשור לנדידת הצלבנים לארץ הקודש. יש אחרות באזורים אחרים דוגמת מונפורט, יחיעם וקלעת נמרוד הצפוניות והמרשימות.

 גן לאומי קיסריה – אתר עם היסטוריה רומאית מרשימה. יש אתר רומאי מרשים נוסף בבית שאן.

כל אלו האתרים הללו הם חלק משורת אתרים מרשימה. לכל אחד מהן וגם לאחרות יש סיפור שקשור בתולדות ישראל לאורך כל שנות ההיסטוריה.

 

 

 

 

 

אודות המחבר